BATES NATIONAL DRESSAGE CHAMPIONSHIPS 2020: Sunday Roundup
Melissa Galloway (Marlborough) sealed her claim on the Bates Grand Prix Championship title today with her win in the Martin Collins NZ Grand Prix Special aboard Windermere JObei W (72.064%). This combination continued their total domination at this level by remaining unbeaten in all three tests. Reserve went to William Millar (Waikato) and Raukura Satori MH.
It was Lilly Jefferies (Palmerston North) all the way for the Young Rider title after her second win today in the BV Contracting Young Rider Individual test. It’s evident that she has forged a great partnership with Lindisfarne Laureate, the pair now into their second season together. Waikato rider Anna Wilson rode into the Reserve spot with Neversfelde Rupert.
It was a close call for the Bates Small Tour title, which went to Vanessa Way (Taranaki) and NSC Timbermill Prequel, finishing just half a point in front of Reserve Kallista Field (Pahiatua) and Felix Westfalia. Gaylene Lennard (Waikato) and Jax Johnson were undisputed Champions in the Bates Medium Tour, with Wendi Williamson (Auckland) and Don Vito MH taking Reserve.
The Medium Championships were also decided today, Kathryn Corry (Piopio) and Ganache MH crowned with the Fiber Fresh Amateur title, and the Bates Open going to Ottilie Upshall (Rotorua) and Mistadobalina after two strong wins in the qualifying rounds.
Greer Caddigan (Waikato) and Ricker Ridge Pico Boo took out the Elite Frozen Foals Amateur Championship for Advanced Medium, while the Bates Open for this same level was claimed by Far North rider Casey Burton and Fanfare MH. The title for the Bates Open Advanced went to Morgan Beere (Waikato) and Redwood Furst Affair – a huge achievement for this 19-yr-old rider who started and produced this mare herself.
CHAMPIONSHIPS
PRELIMINARY – DUNSTAN HORSEFEEDS AMATEUR CHAMPIONSHIP
Champion: Hollie Wynyard and Astek Treasure
Reserve: Bellecara Beaumont
NOVICE – MARSH EQUINE & LIVESTOCK AMATEUR CHAMPIONSHIP
Champion: Emily Green and Astek Gwhinnie
Reserve: Sarita Kennedy and FIS Lacoste
ELEMENTARY – LIVAMOL AMATEUR CHAMPIONSHIP
Champion: Amy Arnott and Rata Mill Jefferson
Reserve: Georgia Watson and RM Astek Glamorous
MEDIUM – FIBER FRESH AMATEUR CHAMPIONSHIP
Champion:Kathryn Corry and Ganache MH
Reserve: Reece Downham and Ruby Tuesday T
ADVANCED MEDIUM – ELITE FROZEN FOALS AMATEUR CHAMPIONSHIP
Champion: Greer Caddigan and Ricker Ridge Pico Boo
Reserve: Philippa Gibbons and SWE Diamant Stern
PRELIMINARY – BATES OPEN CHAMPIONSHIP | AZTEC TROPHY
Champion: Rochelle Speirs and Feuer Tanz
Reserve: Sophie de Clifford and Riverrock Nigella
NOVICE – BATES OPEN CHAMPIONSHIP | KILLALA TROPHY
Champion: Susan Tomlin and Dance Hit SW
Reserve: Wendi Williamson and Ducati MH
ELEMENTARY – BATES OPEN CHAMPIONSHIP | TUNA LODGE TROPHY
Champion: Penny Castle and Just A Spark RE
Reserve: Angela Lloyd and Delta Duet
MEDIUM – BATES OPEN CHAMPIONSHIP | DOORNBOS TROPHY
Champion: Ottilie Upshall and Mistadobalina
Reserve: Vaughn Cooper and River Jim
ADVANCED MEDIUM – BATES NATIONAL CHAMPIONSHIP | KENTUCKY TROPHY
Champion: Casey Burton and Fanfare MH
Reserve: Haydee Wells-Parmenter and Foxleigh Mr Darcy
ADVANCED – BATES OPEN CHAMPIONSHIP | HOBSON TROPHY
Champion: Morgan Beere and Redwood Furst Affair
Reserve: Penny Castle and Lord Alexis
SMALL TOUR – BATES CHAMPIONSHIP | SURREY TROPHY
Champion: Vanessa Way and NSC Timbermill Prequel
Reserve: Kallista Field and Felix Westfalia
MEDIUM TOUR – BATES FEI INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP | TROTTER TROPHY
Champion: Gaylene Lennard and Jax Johnson
Reserve: Wendi Williamson and Don Vito MH
BATES GRAND PRIX CHAMPIONSHIP | BURKNER MEDAL
Champion: Melissa Galloway and Windermere JObei W
Reserve: William Millar and Raukura Satori MH
YOUNG RIDER CHAMPIONSHIP
Champion: Lilly Jefferies and Lindisfarne Laureate
Reserve: Anna Wilson and Neversfelde Rupert
WEBB EQUESTRIAN PARA EQUESTRIAN CHAMPIONSHIPS
GRADE I
Champion: Jodie Thorne and Ira Hayes
GRADE II
Champion: Nicola Essex and Mirako SP
Reserve: Chontelle Honour and Eddiealex
GRADE III
Champion: Rachel Shiree Hughes and HPH Benedict
GRADE IV
Champion: Louise Duncan and Wolkenstein BC
Reserve: Louise Duncan and Northern Ivanthus
ELITE EQUINE YOUNG DRESSAGE HORSE CHAMPIONSHIPS
MATTHEWS HANOVERIANS TROPHY 4-YR-OLD – Rochelle Speirs and Feuer Tanz
ELITE EQUINE TROPHY 5-YR-OLD – Susan Tomlin and Dance Hit SW
ASTEK TROPHY 6-YR-OLD – Vanessa Way and NSC Furst Rock DW
Bates National Championships 2020 Champions List
Bates National Dressage Championships 2020 – Results Sunday 22 Nov